Roboty koszące Cramer

Każdy trawnik jest specyficzny i wymaga zastosowania urządzenia szytego na miarę tego trawnika.

Robot koszący nie może być ani za mały, ani za duży. Zbyt mały robot może nie poradzić sobie z płynnym wykaszaniem trawy. Zbyt duży, może mieć trudności z wjazdem w wąskie zakamarki ogrodu, czy też przemykanie pomiędzy przeszkodami.

Wielkość to tylko jedna z cech, które charakteryzują roboty koszące i stanowią o ich poprawności doboru do trawnika.

Wybierając robota koszącego koniecznie zwróć uwagę również na:

 • metodę wykaszania krawędzi trawnika,
 • sposób powrotu do ładowarki,
 • możliwość ustawienia stref wykaszania,
 • możliwość stosowania przejazdów np. po kostce brukowej,
 • sposób komunikacji z kosiarką automatyczną,
 • intuicyjność obsługi,
 • praca w pełnej automatyce (z rocznym harmonogramem pracy),
 • możliwość ustawiania odległości pracy od lini ograniczającej,
 • łatwość konserwacji i utrzymania,
 • gwarancja,
 • i wiele innych

Obejrzyj materiał filmowy: roboty koszące Cramer i zapoznaj się z cechami tych kosiarek automatycznych poniżej.

chcesz porozmawiać w sprawie robotów koszących?

Zobacz jak samemu wycenić koszt instalacji robota koszącego

Kiedy i dlaczego wybrać robota marki Cramer?

Roboty koszące Cramer Leszno

Brak konieczności powrotu do bazy wzdłuż krawędzi trawnika

Roboty marki Cramer mają możliwość ustawienia powrotu do bazy wzdłuż linii ograniczającej, ale nie tylko. Roboty tej marki mogą wracać do bazy aż po dwóch liniach doprowadzających.

Dzięki temu kosiarka do ładowania wraca możliwe krótką drogą. Nie musi okrążać trawnika w poszukiwaniu ładowarki, co przy skomplikowanych kształtach ogrodu wiązać się może z długim czasem powrotu.

Kosiarka może wracać do ładowarki po wybranych przez użytkownika lub instaltora ścieżkach. Mogą to być linie ograniczjące obaszar trawnika (a więc po krawędzi trawy), a mogą to być linie doprowadzające. Można wybrać również powrót oboma wariantami.

Na trawnikach, których krawedź jest w nienajlepszej kondycji warto wyłączyć możliwość powrotu do bazy linią ograniczającą w celu uniknięcia zagrzebywania się robota na nieutwardzonej i nieporośniętej trawą krawędzi.

Roboty koszące Cramer - instalacja Leszno

Regulacja odległości jazdy wzdłóż lnii ograniczającej i linii prowadzących

Nie dość, że możesz wybrać linię, wzdłuż której robot koszący wraca do bazy, to dodatkowo możesz jeszcze wyregulować odległość w jakiej od niej ma się przemieszczać. Jeśli nawet zdecydujesz się, że kosiarka ma wracać po krawędzi trawnika do ładowarki, to możesz zminimalizować rzyko trafiania jej kół napędowych na niewygodny teren, „odsuwając” ją od krawędzi.

Funkcja ta może być również przydatna, gdy kosiarka wraca do bazy linią doprowadzającą wzdłuż bardzo wąskich przejazdów. Zbliżyć można ją wtedy możliwie blisko linii prowadzącej by zmieścił się w wąskim przejeździe w obrębie trawnika.

Roboty koszące Cramer - koszenie krawędzi Leszno

Koszenie krawędzi poprzez dojazd przodem kadłuba do przewodu ograniczającego

Metada koszenia krawędzi jest niezwykle przyjazna dla trawników o nieregularnem lub dzikim obszerze granicznym. Jest tak, ponieważ kosiarka dojeżdżając przodem do krawędzi wykasza ją, pozostawiając jednocześnie oba koła napędowa na trawniku, gdzie ich przyczepność jest odpowiednia, a ryzyko ślizgnięcia, zakopania, czy buksowania kół jest ograniczona do minimum.

Kosiarka automatyczna Cramer Leszno - programowanie

Regulacja odległości przekroczenia linii ograniczającej

Odległość, na jaką robot Cramer ma przekraczać linię ograniczjącą ma możliwość regulacji. Dzięki temu użytkownik i instalator ma możliwość bardzo dokładnego ustawienia parametrów granicznych trawnika, co wiąże się z bardzo dokładnym dokoszeniem krawędzi.

Programowanie, ustawianie - roboty koszące Leszno

Komunikacja zdalna

Kosiarki automatyczne Cramer mają zdalną komunikację. W modelu RM800 odbywa się ona po sygnale Bluetooth, zaś w kosiarkach od modelu RM1000 wzwyż wykorzytywany do tego jest sygnał GSM.

Oznacza to, że możesz otrzymywać powiadomienia i zmieniać nastawy, czy też harmonogram koszenia z każdego miejsca na świecie pod warunkiem, że masz dostęp do Internetu. Panel nawigacyjny twojego robota koszącego znajduje sie w Twoim urządzeniu mobilnym.

Uwagę należy zwrócić na fakt, że umieszczona w kosiarce karta GSM jest opłacona na 12 lat. Także przez kolejnych 12 lat nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów abonamentowych.

Kosiarka automatyczna Cramer - strefy koszenia Leszno

Strefy koszenia

Kosiarki automatyczne Cramer można wysyłać w żądane miejsca trawnika definiując przez to tak zwane strefy koszenia. Punkty, z których kosiarka ma rozpocząć koszenie ustala się poprzez zdefiniowanie odleglości przejazdu albo po lini ograniczającej w prawo lub w lewo od bazy, albo po liniach doprowadzających.

Dzięki tej funkcji kosiarkę można wysłać w trudnodostępne miejsca trawnika, na przykład w strefy oddzielone wąskimi przejazdami itp. Pamiętaj jednak że to tylko definiowanie punktów startowych koszenia. Nie są to strefy, w których określasz ich dokładny kształt i wymiary. Sama strefa koszenia wyznaczona jest naturalnymi parametrami trawnika takimi jak jego kształt i ewentualne przeszkody na nim umiejscowione. Rozwiązanie to pozwala jednak na uzyskanie bardzo dobrych efektów koszenia nawet w trudnodostępnych zakamarkach ogrodu.

Lokalizacja GPS Cramer - Leszno

Lokalizacja + zabezpieczenie

Cramer w modelach kosiarek od RM1000 wzwyż ma wbudowany nadajnik GPS.

Dzięki temu możesz zlokalizować swoją kosiarkę. Ponadto w aplikacji możesz ustawić również geolokalizację polegającą na autmatycznej blokadzie urządzenia poza strefą trawnika. Gdy kosiarka zostanie wyniesiona poza określoną przez użytkownika strefę zaczyna wysyłać komunikaty alarmowe oraz blokuje się. Odblokowanie nie jest możliwe bez wprowadzenia ustalonego kodu PIN. Co więcej, nawet wyłączenie urządzenia nie powoduje utraty możliwości jego lokalizacji, gdyż jego moduł GPS ciągle wysyła sygnały.

Serwis - roboty koszące Leszno

Rozpoznawanie warunków atmosferycznych

Producent kosiarek automatycznych Cramer deklaruje, że kosiarka rozpoznaje warunki pogodowe – posiada detekcję mrozu oraz opadów deszczu. Zwróćcie jednak uwagę, że nie są to czujniki. Roboty Cramer od modelu RM1000 wzwyż posiłkują się do tej detekcji prognozami pogody, do których mają dostęp on-line. Nie są to więc realne odczyty pogody. Jako instaltorzy polecamy pracę z dezaktywowaną detekcją warunków atmosferycznych, gdyż może ona okazać się mylna.

Kosiarki Cramer przystosowane sa do pracy w każdych warunkach atmosferycznych.

Serwis - roboty koszące Leszno

Gwarancja

Roboty koszące marki Cramer są objęte 3-letnia gwarancją. Nie jest to istotne dla producenta, czy robot koszący jest użytkowany prywatnie, czy został zakupiony przez przdsiębiornę na fakturę VAT.

chcesz porozmawiać w sprawie robotów koszących?

Zobacz jak samemu wycenić koszt instalacji robota koszącego?

Poczytaj też o: