Paliwo E10 – czy kosiarka da radę?

Wielu z Was zadawało nam pytanie odnośnie noworocznej zmiany na stacjach benzynowych. Chodzi o wprowadzone wraz z początkiem roku 2024 paliwo E10. Pytacie nas czy wasze urządzenia ogrodowe, wasze kosiarki poradzą sobie po zmianie paliwa ze standarodowej bezołowiowej PB95 na nowe E10. Na to i inne pytania odpowiadamy w noworocznym filmie oraz poniżej z nieco większą dozą przydatnych informacji. Zapraszamy do lektury.

Czy są jakieś przeciwskazania do używania paliwa E10 w kosiarkach spalinowych?

Nie obawiaj się. Wszystkie urządzenia spalinowe 4-suwowe, również te ogrodowe (w tym kosiarki spalinowe) wyprodukowany po 2000 roku są przystosowane do pracy z nowowprowadzonym paliwem E10. Ponadto silnik spalinowe zasilane tym paliwem generują spaliny o mniejsze zawartości substacji szkodliwych. Koszenie trawy kosiarką zatankowaną paliwem E10 będzie zatem dla Ciebie mniej szkodliwe pod względem zdrowotnym.

Czy są jakieś minusy nowego paliwa E10? Koniecznie przeczytaj poniżej na co zwrócić uwagę.

Na co zwrócić uwagę przy stasowaniu paliwa E10 do kosiarki spalinowej?

Paliwo E10 jest z pewnością bardziej ekologiczne, ale ma też swoje wady. Pamiętaj o nich, by odpowiednio stosować „nowe” paliwo w swojej kosiarce:

  • Krótszy czas magazynowania. Paliwo E10 jest mniej stabilne w czasie magazynowani. Dlatego pilnuj aby nie przechowywać go dłużej niż 1 miesiąc. Jest to czas liczony od momentu zakupu do spalenia w Twojej maszynie. Dłuższe przechowywanie paliwa (nawet w baku maszyny) może powodować wytrącanie się frakcji stałych, a co za tym idzie zapchanie układu paliwowego. Dlatego przed dłuższym postojem kosiarki opróżnij bak z paliwa, odpal maszynę i poczekaj aż sama zgaśnie.
  • Większe spalanie – temu niestety nie zaradzisz. Twoja kosiarka spali pewnie ok 2% więcej paliwa niż dotychczas.
  • Jeśli jednak Twoja kosiarka przestanie pracować poprawnie – charakterystyczne falowanie obrotów – oznacza to, że gaźnik Twojej kosiarki wymaga doregulowania. Stosowanie paliwa E10 sprawia, że mieszanka jest nieco bardziej uboga w stasunku do Pb95. W skrajnych przypadkach może się to właśnie objawiać niepoprawną pracą silnika i koniecznością regulacji gaźnika.

Co to w ogóle jest to „nowe” paliwo E10? (dla bardziej wnikliwych)

Paliwo E10 to jest benzyna z dodatkiem 10% tzw. bioetylenu (bezwodnego alkoholu etylowego). W częsteczce alkoholu znajduje się tlen i dzięki temu lepiej dopalana jest beznzyna, a w produkcie spalania (spalinach) znajduje się dzięki temu mniej substancji szkodliwych. Jak można się domyślić wartość energentycznego tego paliwa w przeliczeniu na litr jest nieco niższa (stąd nieco wyższe spalanie).

chcesz zlecić przegląd kosiarki spalinowej?

skorzystaj z międzysezonowej promocji

cena przeglądu kosiarki:

97 zł 

(najniższa cena z ostatnich 30 dni: 174,20zł brutto)

Promocja ważna w okresie 15 listopada do 15 marca: Zapoznaj się z warunkami promocji oraz zakresem przeglądu – regulamin promocji

Zgłoś serwis online

Poczytaj też o: